Narodni muzej u Aranđelovcu
Muzej
Narodni muzej u Aranđelovcu je osnovan 1982. godine kao Muzej revolucije i socijalističke izgradnje. Sagrađen je na mestu stare bukovičke škole, u neposrednoj blizini bukovičke crkve i Spomen česme (1927. godine), na mestu gde su ustanici I srpskog ustanka položili zakletvu pred Protom Atanasijem Bukovičkim. Zgrada je sagrađena po idejnom rešenju arh. Feliksa Bajlona iz Beograda, u stilu stare šumadijske kuće sa odžaklijom na sredini i krovom na četiri vode.
Prva samostalna izložba Muzeja revolucije i socijalističke izgradnje otvorena je 26. novembra 1985. godine sa pretenzijom da bude stalna postavka (trajala je šest godina). Izložbom su prikazani: naseljavanje ovog kraja, Prvi i Drugi srpski ustanak, Balkanski ratovi, Prvi i Drugi svetski rat, kojem je bio posvećen veći deo raspoloživog izložbenog prostora. Pored oružja, ličnih dokumenata, delova tajne štamparije, izloženi su i lični predmeti boraca i poznatih posleratnih političara (njihova odlikovanja i priznanja).
Galerijski prostor korišćen je za retrospektivne izložbe Međunarodnog festivala „Svet keramike“, za gostujuće izložbe drugih muzeja, izložbe u okviru Smotre „Mermer i zvuci“, kao i za naše tematske izložbe.
Uvećavanjem fundusa muzealija i zapošljavanjem radnika svih muzejskih struka, Muzej prerasta u muzej kompleksnog tipa, pa menja ime u Muzej u Aranđelovcu. U Muzeju su zastupljene: paleontološka, arheološka, numizmatička, istorijska, etnološka i umetnička zbirka, kao i dva legata; Dušana Petrovića Šaneta i Radovana Grujića. Osnovana je i konzervatorsko–restauratorska radionica, čime je zaštita pokretnih kulturnih dobara kompletna.
Izdavaštvom se Muzej bavio i ranije (monografija dr Radenka Lazarevića „Risovača“ 1987, knjiga prof. dr Branka Gavele „Paleolit Srbije“ 1988. godine, izdavanje 20 motiva razglednica u periodu od 1987–1989), ali je 2003. godine započelo izdavanje Zbornika radova Muzeja u Aranđelovcu „Šumadijski zapisi“.
Današnji naziv Muzej nosi od 1. januara 2008. godine. Pored bavljenja osnovnom delatnošću, zaštitom pokretnih kulturnih dobara, Narodni muzej je staralac nad pećinom Risovačom, kulturnim dobrom od velikog i prirodnim dobrom od izuzetnog značaja, kao i nad Okućnicom Ilije Miloševića, kulturnim dobrom, poznatijim kao Etno domaćinstvo.